Používání OS X Lionu mi připomíná konzumaci skotské whisky. Popíjím svůj milovaný roční Snow Leopard se silným kouřovým koncem. Prostě výborná vyzrálá skotská, která dělá to, co chci já. V tom přijde mladičká whisky Lion, prvních pár doušků chutná skvěle a pár dní popíjení utíká jako voda. Jednoho dne ráno se probudím s ohromnou bolestí hlavy, dezorientovaný a uvědomím si, že tohle dobrá whisky nedělá. Snad Lion ještě dozraje, protože tohle se zatím moc pít nedá.Dříve než se pustíte do čtení, tak vězte, že tento článek je dílem jednotlivce, který bude mít asi odlišný názor, než většina čtenářů. Jedná se mnou vypozorované postřehy a zkušenosti. Pokud se článkem nesouhlasíte, můžete se v rámci pravidel slušného chování rozvášnit v diskuzi pod článkem. Snažím se být objektivní, ale jsem ovlivněn tím, že jsem vášnivý Applista a také dlouholetý a spokojený uživatel Windows. Vždy jsem se v rámci Apple komunity považoval za zdravě uvažujícího uživatele a nikoli za fanatika. Ovečka jsem určitě.
Nový operační systém je Applem prezentován jako revoluční. Co z této revoluce je pro mě opravdu revoluční? Jednoznačně gesta. Opravdu pomáhají při práci, sice se lehce mění staré návyky, ale po týdnu a víc jsem na tom s produktivitou stejně jako na Snow Leopardovi. S gesty souvisí i Mission Control, taky chválím. Na druhou stranu, na skloubení výborného exposé a spaces není co pokazit. Naprostým propadákem je Launchpad. Zbytečné, nepoužitelné. Takové ohlasy mám ze svého okolí, z twitteru a já se mohu hrdě připojit. Současná podoba Launchpadu je spíše k smíchu. Funkce Autosave, Resume a Versions beru jako dobrou investici do budoucna, protože plně podporovaného software je zatím málo. Uklidňuje mě, že se do toho pustil i Microsoft s Office for Mac. To indikuje, že je to pro vývojáře zajímavé.
O tom, že nový Mail5 je graficky velmi povedený jsem už psal, kéž by ale fungoval tak skvěle jako vypadá. Časté záseky, stávkování a nepříliš plynulý běh. Aplikace Seznam Adres a iCal zase běhají hezky, ale vypadají otřesně.
Když se kouknu pod kapotu Lionu, tak mé technické srdce zaplesá. Jedná se u Apple o značné novinky, které jsou bohužel u konkurence běžnou praxí. Je třeba pochválit konečně plně 64bitový kernel. V Leopardu a Snow Leopardu se objevilo několik polovičatých řešení, takže bylo možné spouštět 64 bitové aplikace a bylo možné alokovat 4GB ram a více. Tím, že Apple vypustil z podpory procesory Intel Core Duo je možné usoudit, že 64 bit procesor je pro běh nového systému nutný a tudíž je nativně 64bitový. Mezi Core Duo a Core 2 Duo je kromě několika drobností hlavní rozdíl v podpoře x64 instrukcí u Core 2 Duo. Pokud budu zlý, tak 64bitové linuxové jádro tu bylo už docela dávno a Vista se taky prodávala v 64bit variantě už nějaký ten pátek zpět. Hodnocení: Palec nahoru pro Apple a pro zákazníky, ale před konkurencí moc nekřičet.
Další zásadní změnou je konečně podpora TRIM. Můžu tu oslňovat technickým popisem této technologie, nebo můžu jen říct, že bez těchto čtyř písmen se z Vašeho SSD stane za několik měsíců šnek. Takový Usain Bold, který si každých 5 metrů zavazuje boty. Apple tuto technologii zatím podporuje jen u svých disků. Najdou se různé návody, jak ji neoficiálně zprovoznit na discích jiných výrobců, ale oficiální podpora přijde doufám velmi brzy. Když bude zase zlý, tak linux a Win mají plnou TRIM podporu už hodně dlouho. Hodnocení: Malý, ale stále rostoucí palec nahoru pro Apple, ale konkurenci zase neoslníme.
Další velkou změnou je hodně velký bezpečnostní posun vpřed. Určitě je třeba zmínit možnost šifrovat celý disk pomocí FileVault2. Můžu šifrovat i TimeMachne disk nebo flashku, externí disk atd. Hurá, tohle je pro majitele notebooků téměř nutnost. A ano, konkurence to má už dávno.
Byla také upravena technologie ASLR, která nyní pracuje v rámci celého systému. Je to zkratka pro Address Space Layout Randomization a ta umožňuje umisťovat spouštěcí kód různých knihoven na náhodných místech v systému. Tím se ztěžuje život hackerům. Ti už nemůžou využít toho, že ví, kde je požadovaný kód v paměti uložen. Linux má plnou implementaci o roku 2005 a Windows od vydání Visty.
Poslední bezpečnostní technologii, kterou zmíním jsou Sandboxes. Stručně a jasně: program dostane jen určité místečko v paměti odkud nesmí ven. Omezí se tím kolize programů a má to i bezpečnostní pozitiva. Mám zase mluvit o konkurenci?
Pevně doufám, že Apple na Lionu maká, a že 10.7.1 bude co nejdříve. Opravdu je co vylepšovat. Abych Lionu jen nekřivdil, musím uznal, že je rychlejší než Snow Leopard. Ani jednou mi nespadl, nezamrzl. Všechno mi funguje v rámci možností. Vlastně to všechno funguje stejně dobře jako ve Snow Leopardovi, až na ten prokletý Mail5. Za co jsem teda sakra zaplatil těch 24 euro? Doufám, že to byla spíše investice do budoucna, protože Lion je opravdu moderní systém, se všemi náležitostmi. Snad se podaří brzo vyladit mušky a já se budu u MacBooku zase usmívat.










3 komentářů:
Musim rict, ze ja jsem z Lionu hodne zklamal. Je vyrazne mene stabilni, nez SL (restartu nepocitane), bugy (zvuk u MacBook Pro, obcas graficke bugy) a rozhodne bych to nenazval revoluci. Je to evoluce a to jeste velmi slaba. Z meho pohledu tech 24EUR je tak akorat. Navic to co hlasaji ted, jako ze ladi vnitrek hlasili i u SL, takze je to stale totez. Celkove zklamani.
Věřím, že na tom Apple maká a že se jim podaří systém vyladit. Co jiného mi zbývá, že? :-)
V zásadě souhlasím se vším. Jako uživatel, kterého nezajímá, co je "uvnitř" jsem za svůj peníz mnoho nedostal. Možnost šifrování. Díky novým gestům se můžu rychleji dostat na druhý desktop nebo do mission control, což mi uspoří celých dvanáct sekund za den. Z mailu jsem trochu zmaten. Vypadá hezky, ale je to tak trochu na půl cesty mezi starým mailem a Gmailem (a asi jsem zřejmě ještě nepochopil, jak jednoduše ukládat přílohy bez toho, abych se nerozčiloval). A asi jsem nepochopil ani, jestli se dá někde nastavit autosave, resume a spol., protože u některých aplikací (např. Nikon View) se otevírají i stará okna a dokumenty, které už nepotřebuji a potřebovat nebudu. Možná, že stačí zavřít dokumenty před zavřením samotné aplikace, ale kdo by na to neustále myslel... Jejich zavření bezpečně zabere víc než je čas, který mi uspořila nová gesta. Zatím to oslavu nevidím.
Okomentovat