Vir nebo obecněji škodlivý kód v počítači je vždycky nepříjemná věc. Doba se ale mění a viry taky nejsou to co kdysi. Doby kdy vir zničil disk nebo vypnut větráček a procesor se upekl jsou pryč.Opět a zase. Jedná se o můj názor a moje pozorování. Celá virová a bezpečnostní problematika se mi zdá jako nafouklá bublina z devadesátých let minulého století, která stále nechce prasknout. Zkusím trošku zatlačit a uvidím.
Výrobci operačních systémů a hardware za posledních několik let implementovali do svých technologii mnoho mechanismů, které mají útoku virů odolat. Toto se v zásadě daří. Troufám si říct, že vir, který sám vleze do počítače je hloupost. Většinou se jedná o zneužité bezpečnostní díry spojené s uživatelskou neznalostí, zbrklostí a mnohdy idiocií. V době Windows 95 byl antivir nutností, internet se šířil rychlostí blesku a pochybných serverů přibývalo jako hub po dešti. Antivirové společnosti mely žně, protože viry byly reálnou hrozbou a bylo potřeba s nimi bojovat. Mac se díky svému hodně minoritnímu podílu těmto problémům vyhl. Nebylo to nějakou vyšší bezpečností, ale opravdu nezajímavým podílem na trhu. Ostatně z této “výhody” těží dodnes Linux. Doba postoupila a Win XP, Vista či dnešní Windows 7 jsou na tom s bezpečností velmi velmi dobře (beru v úvahu záplatovaný systém, bez nainstalovaných opičáren s uživatelem, který ví, k čemu je ten veliký těžký orgán uvnitř lebky).
Jak zní v jedné reklamě: “Důkaz místo slibů.” Mám doma kromě jablíček i 3 počítače s Win 7, některé byly různě aktualizovány z Vist některé i z XP. Nejstarší systém má 7 let. NIKDY na něm nebyl antivir, online testy jsou vždy čisté. Vir jsem neměl přes 7 let. Jenže tato pravda se nikdy nesmí dostat ven, protože by antiviraři neměli co žrát. Asi rok zpět se začaly objevovat antiviry pro Mac a pro Linux. Šla bezpečnost těchto systémů tak dolů? Proč je najednou potřeba antivir pro systém, který jej nikdy nepotřeboval a v době kdy je internet prošpikovaný bezpečnostními protokoly, hlídanými servery a bůh ví jakými bezpečnostními technologiemi ještě. Antivirové společnosti hledají nové trhy. Podíl Mac OS X se procentuálně v podstatě nemění několik let, v absolutních číslech sice podíl Maců roste, ale není to nic světoborného. Antiviraři tuší, že opravdu nebude co žrát a tak to zkouší na všechny strany. Nebude to dlouho trvat a bude antivirové řešení i pro mobilní telefony (tuším, že na Windows Mobile a Androidu se už někdo snaží napakovat).
Závěr je jasný. Antivir považuji za zbytečnost na Windows a na Mac či Linuxu je to zbytečnost na druhou. Nejlepší antivir je lidský mozek, který je v době surfování a stahování mailů stále zapnut. Rozhodně nedoporučuji koupit žádný antivir pro Mac. Jak jsem psal, tak se bezpečnost Lionu posunula hodně vpřed. Takže zapněte hlavičky a webové prohlížeče a hurá na net.
Prosím nepleťte si virové útoky nebo napadaní škodlivým kódem s cíleným útokem hackera. I když to spolu může souviset jedná se zpravidla o jinou škodnou.










7 komentářů:
Moc pěkně napsaný! Jakub Talich
Díky, snažím se psát trošku jinak než jak se píše na ostatních webech. Jsem rád, že se to líbí.
Podle me mate z pravdu tak z poloviny. Pokud se budeme bavit ciste o virech a pouze o antivirech, tak s Vami souhlasim. Antivir je opravdu zbytecna vec. Ale kdyz se na to podivame z druhe strany, tak zjistime, ze vir je dnes druh infikace, ktera je davno "za zenitem" a mame tu spoustu jinych infiltraci, trojany pocinaje az u nejakych botnetu konce. Proto se SW firmy zameruji na "komplexni ochranu" a v nejakem bezpecnostnim baliku, nemate samotny antivir, ale komplexni reseni. Co se Linuxu a MAC OS systemu tyce, tak se domnivam, ze je "antivir" opravdu zbytecnost. Ja sam pouzivam linuxovaou distribuci jiz sestym rokem a zadne bezpecnostni reseni jsem nikdy nepotreboval. Na win. je to podle me povina vybava pocitace.
Taky nemuzu uplne souhlasit s tvym nazorem "Mozek jako ochrana staci". Samozrejme ze v 90% je clovek schopen virus odhalit, ale musim rict ze jako sekretarka bych mel sam potize. Vim co do prace chodi za emaily a mnoho z legitimnich emailu vypada jako spam a naopak. A co teprve lide kteri neovladaji anglictinu nebo nejsou natolik zbehli v pocitacich? Ne urcite ma antivirus stale jeste vyznam a jen velmi malo lidi muze s urcitosti prohlasit ze jej nepotrebuji. A jak tady zminuje kolega nademnou viry uz nejsou to ceho by se clovek mel bat. Treba dneska jsem byl na skoleni 3d programu kde lze vysledny model ulozit jako .exe a poslat zakaznikovi. Jak on vi ze se mu se spustenim nenainstaloval do pocitace i nejaky spyware? A jak se ma v podobnych situacich branit a zaroven vykonavat svou praci? Na OS X je pak situace samozrejme odlisna a zde s tebou souhlasim. Jen bych doplnil ze podil OS X roste alespon podle statistik co jsem nedavno videl tusim na superapple.
Nicmene musim ti pochvalit styl psani, uvitam vice podobnych clanku.
Vojtěch "Daineus" Šimetka
Díky za názory. Přesto si stojím za svým.
Většina antivirů nabízí kompletní ochranu. Vir, rootkit nedělal bych v tom rozdíl. Vším se dá ochránit hlavou, nestahováním hovadin a aktualizovaným systémem.
A tvrdím, že mozek stačí na 100% případů. Mám s tím zkušenosti a dám za to ruku do ohně.
Bezvadnej článek, Je to pravda co píšeš.. jiste mozek neni 100% ochrany ale i tak máš pravdu a článej je bezvadnej. Vždycky mě rozesměje kdyz narazím na nejaky Fake Web kde se otevre okno co vypada presne jako we Win 7 :-) a probýhá test, pak mi to vyhodí ze tam mam 324 nakazenych souboru.. LOL jenže já jedu pod MAC :-)
Bohuzel... v idealnim svete bys mel naprostou pravdu... Nicmene pravda je takova, ze 99% uzivatelu ten organ co maji v mozku absolutne nepouzivaji. Vsichni ti, kteri tohle prectou patri mezi to 1%, ,,BFU" totiz NIKDY nepoleze na takoveto stranky, NIKDY si nebude sam vyhledavat informace a COKOLIV co nedaji na TV SHIT (dopln nazev ne/oblibene stanice) v hlavnim vysilacim case pro neho jako informace neexistuje. Tedy ano a ne - antivir rozumnemu cloveku prilis k uzitku neni a pouze uzira CPU time. Nicmene pro firmy i domacnosti je to naprosto NEPOSTRADATELNY kus SW, bez ktereho spravce nedela nic jineho, nez odvirovava. Konkretne jsou to dva dny, co jsem obnovoval MBR poskozeny trojanem na WinXP SP3 (s nainstalovanym Avastem), ktery ma v uzivani 19ti lety student gymnazia. (to jen pro priklad, toho odvirovavani se objevuje cim dal vic). O plne mailove slozce, kam mi chodi upozorneni firemniho NODu, kde a kdy prisel nejaky vir do mailu a byl odstranen ani nemluvim).
Takze zaverem - pro ty, kteri toto ctou - dobre rozmyslete, komu pocitac pujde do rukou a pote bud instalujte, nebo instruujte ;-)
Okomentovat