Bluetooth asi není potřeba detailně představovat. Většina z vás jej využívá třeba v telefonech, Apple si jej také oblíbil a nabízí klávesnici, myš i trackpad, které se k vašemu Macu připojují právě pomocí BT. Společně s Wi-fi je to asi nejrozšířenější technologie ve světě počítačů. Avšak narozdíl od Wi-fi neměl být BT používán u dlouhodobých spojů a pro přenášení větších objemů dat.
První verze byla představena firmou Ericsson v roce 1994. Mělo se jednat o bezdrátovou variantu rozhraní RS-232. Přeskočím nudný výčet rychlostí a revizí a kouknu na verzi 2.1, která je v současné době asi nejrozšířenější a dosahuje velmi slušných přenosových rychlostí, teoreticky až 3 Mbps. Podporuje také jednodušší spárování zařízení a je bezpečnější než předchůdce.
![]() |
| Technologie Bluetooth je u Apple velmi oblíbená, svědčí o tom nabídka periferií. |
Bluetooth verze 4.0 nemá ambice překonat trojku v rychlosti, ale tím hlavním přínosem je extrémně nízká spotřeba. Také se značně vylepšil dosah, který se posunul k hranici 100m, což je oproti 10m u verze 2.1 obrovský krok. Rychlost má atakovat hranici 1 Mbps a celý přenos bude šifrován 128bit AES šifrováním. Také je zpětně kompatibilní s předchozími verzemi 3.0 a 2.1. Mluví se také o jakémsi dualním módu, kdy bude možné na stávajících čipech použít instrukce BT 4.0 a v případě potřeby přepnout na jinou verzi. Nově vzniklé čipy s BT 4.0 by měly být levnější na výrobu.
Z těchto fakt je vynechání verze 3.0 u Apple poměrně logickým krokem. Když si uvědomím k jakým účelům je v MacBoocích BT používán, je jasné, že spotřeba hraje velikou roli. Na rychlé přenosy je tu Wi-fi na párování příslušenství je tu úsporný a pomalý, leč dostačující, Bluetooth verze 4.0.











0 komentářů:
Okomentovat